گرانی، این قسمت: دستمال‌کاغذی و مسواک

درباره‌ی گرونی‌ها دیگه نمی‌شه چیزی گفت. واقعا چیزی برای گفتن وجود نداره. این وسط قیمت یه سری چیزا بیخود و بی‌جهت فضایی به نظر می‌رسه. توی این پست می‌خوام درباره‌ی دوتا از این “چیزا” حرف بزنم. هرچند اگه به اوضاع اقتصاد نگاه کنی، می‌بینی این عزیزان هم حق دارند که گرون باشند.

تعطیلات نوروز رو طبیعتا رفتم سبزوار. این وسط فراموش کردم مسواکم رو ببرم و مجبور شدم یکی دیگه بخرم. واسه خرید مسواک رفتم داروخونه و گفتم یه مسواک می‌خوام، و تاکید کردم که مجلسی باشه؛ واسه مهمون می‌خوام. یه مسواک برای ما آورد و وقتی قیمتش رو پرسیدم سمت چپ بدنم لمس شد. باید اضافه کنم که مسواک چیزیه که ادم دیربه‌دیر می‌خره و خب طبیعیه که در جریان قیمت‌ها نباشه.

اول فکر کردم دوتا داده. زیرش رو نگاه کردم، دیدم نه؛ یه دونه‌ست. بعد گفتم شاید یه فیچری چیزی بهش اضافه کردند، گشتم دنبال فیچر. زیرش رو گشتم گفتم شاید یه مودمی چیزی این زیر قرار دادند که مسواک بتونه وصل بشه به  اینترنت؛ که خب مودمی هم در کار نبود. در آخر مجبور به قبول این شکست شدم و با ادای جمله‌ی “الهی خرج دوا درمون کنی”، هزینه این مسواک جادویی رو پرداختم. الان هم تنها راهی که به ذهنم می‌رسه تا عمر این مسواک طولانی و با عزت باشه، اینه که مسواک رو ثابت نگه دارم و سرم رو تکون بدم. آخه مسواک چهل‌هزارتومن؟ یعنی تاری چند حساب کردند؟

مورد بعدی دستمال کاغذیه. آقا ما با توجه به سبک زندگی حال حاضرمون، خیلی سعی می‌کنیم از خرج‌های اضافی پرهیز کنیم. مثلا به جای اینکه بریم دستمال کاغذی در بسته‌بندی شیک و فلان برند بگیریم، از این باکسی‌ها که توش چندتا داره و بسته‌بندیش نایلونیه می‌خریم. اما مهم نیست که ما چقدر سعی در صرفه‌جویی داشته باشیم، چون بالاخره گرونی یه جا یقه‌مون رو می‌گیره.

چندشب پیش یه بسته دستمال‌کاغذی خریدیم به قیمت بیست‌هزارتومن، که توش سه بسته دستمال‌کاغذی داشت؛ یعنی هر بسته ۶.۶۶۶۶۶۶۶۶۶۶۶۶۶۶۶۶۶۶۶۶۶۶۶۶۶۶۶۶۶۶۷ هزارتومن. من اول فکر کردم اونی که ۶تا توش داره رو می‌گه بیست‌تومن، ولی خب سخت در اشتباه بودم. خلاصه ما دیدیم اگه بخوایم به روال قبل از دستمال‌کاغذی استفاده کنیم به مشکلات جدی می‌خوریم. قرار بر این شد که از دستمال‌کاغذی چندین بار استفده کنیم. مثلا من دیشب از دستمال‌کاغذی استفاده کردم و بعدش دادم خشک‌شویی تا برام بشوره. امشبم می‌رم تحویل می‌گیرم. یا مثلا مصوبه‌ای تعیین کردیم که هر شخص در روز فقط حق استفاده از دو برگ دستمال رو داره، و برای استفاده‌ی بیش‌تر باید از شورای تامین نامه بیاره. ترس من از اینه که استفاده‌ی دستمال‌کاغذی تو خونه‌ی ما تبدیل به یک مساله‌ی امنیتی بشه!

نوشته‌های مشابه

برای این نوشته، نوشته‌ی مشابهی وجود ندارد.

دیدگاه‌ها
حسین - ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۸

رضای عزیز
سلام
آقا چه مسائلی با گرونی داری شما، بنده رو یاد خاطرات شیرین قدیم انداخت. از چه لحاظ؟ از این لحاظ که این داستان گرانی نجومی بارها و بارها در زندگی ما تکرار شده و جزو مواردی است که همیشه ما را به یاد قدیم می‌اندازد. یاد گذشته رو از طریق بررسی قیمتها زنده می‌کنیم.
در همین راستا یک پستی داشتم مربوط به سال 92 (اگه اشتباه نکرده باشم) که قیمتهای سال 88 را در آن پست ذکر کرده بودم. حالا به نظرم رسید برم و اونو پیدا کنم و برای شما بیارم تا ببینی.
چهل هزار تومن مسواک؟
صدای احمدی نژاد در پس زمینه: چه خبرتونه؟ چه خبرتونه؟
والا
موفق باشی

  رضا - ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۸

  سلام حسین‌جان.
  چی بگم والا. تحت فشاریم…
  بفرست آقا، بفرست.
  خبط کردم، خبط. خامی. جوانی.
  مخلصیم.

ارسال دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت‌گذاری شده‌اند.